Wszystkie znaczenia czerni. Psychologia kolorów.
8 maja 2020 2020-05-08 16:07Wszystkie znaczenia czerni. Psychologia kolorów.
[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Znaczenie kolorów i ich mowa to dla mnie, jako fotografa jedno z potężniejszych narzędzi.
Dariusz Tarczyński, psycholog specjalizujący się w analizie wyglądu, podpowiada, że:
” Podświadomość podpowiada, co innego niż świadomość. To ona decyduje o wyborze konkretnej rzeczy, a świadomość racjonalizuje te decyzje zwykle po fakcie”.
Okazuje się zatem, że wolność wyboru jest tak naprawdę pozorna.
Wybór ubioru w określonym kolorze jest tylko pozornie przypadkowy. W rzeczywistości barwa, po którą sięgamy, określa nasze nastroje, tęsknoty, a nawet głęboko skrywane problemy i potrzeby psychiczne. Apetyt na kolory często związany jest także z naszym stanem wewnętrznym.
Jakiś czas temu zapytałam tutaj kilku osób z jakim kolorem utożsamiają swoje marki i , pojawił się kolor, który pewnie wzbudza wiele kontrowersji i skrajnych odczuć, ale jest także niezwykle ciekawy.
Zdecydowanie ten kolor, skłonił mnie do refleksji również nad własnym wizerunkiem.
Panie i Panowie, przed Wami CZERŃ…. tajemnica i co jeszcze?
Czarny to kolor i brak koloru jednocześnie. Czarny pochłania światło. Czysta czerń w fotografii to te tony, w których nie ma ani grama światła, Nic, czarna plama, czarna dziura.
Cytując za wszechwiedzącą Wiki „Barwa czarna – najciemniejsza z barw. W teorii oznacza całkowity brak światła widzialnego odbijanego przez ciało przy oświetleniu dowolnym światłem widzialnym. W praktyce miejsce tak ciemne, że poprzez kontrast z resztą otoczenia nie możemy określić jego barwy z powodu niedoboru światła z tego kierunku.Praktycznie ciała doskonale czarne, czyli pochłaniające 100% padającego na nie światła, prawie nie występują, a jedną z najciemniejszych substancji spotykanych w warunkach naturalnych na Ziemi jest smoła lub sadza.”
Znaczenie czarnego jest w dużym stopniu uwarunkowane kulturalnie. W naszej części świata często kojarzy się z żałobą i smutkiem, ale w Chinach symbolizuje szczęście, zaś w starożytnym Egipcie był to wręcz kolor życia,
Kolor kojarzy się też z klasą, elegancją i luksusem, co jest coraz częściej wykorzystywane w sprzedaży produktów i usług klasy premium.
To tajemniczość, seks, wiedza, ale też strach, niezależność i władza.
To konserwatywność i władza. Ale także nowoczesność!
Wszystko zatem zależy od tego w jakim kontekście czarny zostanie wykorzystany. Czarny pasuje do wszystkiego, ale zbyt duża jego ilość może przytłaczać. Wyobraźmy sobie pokój z czarnymi ścianami i sufitem. Poza wyjątkowymi sytuacjami typu klub nocny, wiele osób mogłaby mieć wrażenie, że ktoś ich zamknął w trumnie.
Z czernią związane są pewne złudzenia optyczne. Czarny sprawia, że wygląda się szczuplej, pomniejsza, ale jednocześnie przedmioty czarne wydają się być cięższe niż jasne.
Często mamy wiele znaczeń i bardzo sprzecznych. Spotkałam się nawet z określeniem, że jest to „kolor niezrozumiany”.
Dlatego osoba wybierająca czerń jest na swój sposób bardzo zagadkowa.
To osoba zdyscyplinowana, niezależna, obdarzona silną wolą i własnymi przekonaniami.
Czerń to kolor potężny i zdecydowany, ale zamknięty przed światem i światłem. Można go stosować dla dodania sobie siły i dla ochrony, ale może również stworzyć barierę.
Może dlatego mała czarna to symbol klasy i elegancji, a kobiety zawsze wyglądają w niej znakomicie i pobudzają męską wyobraźnię.
Z pewnością czerń będzie zastanawiać i wzbudzać ciekawość.
www.izafaber.pl[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Masz wątpliwości czy Twój wizerunek jest właściwie komunikowany? Jesteś fotografem i szukasz mentora, który pomoże Ci rozwinąć swój biznes?
Umów się na niezobowiązującą konusltację
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]