Blog

Czy Twoja marka jest gotowa na silver tsunami?

silver-tsunami
BIZNES / MARKA OSOBISTA

Czy Twoja marka jest gotowa na silver tsunami?

Silver tsunami. Kto dziś szaleje w sieci?

Na ścieżce rowerowej, w sklepie, na osiedlu…. Jak się dobrze rozejrzeć, to okazuje się, że najliczniejsza grupa to osoby po 60-tym roku życia. Socjolodzy od lat biją na alarm, że się starzejemy.  Seniorzy są coraz liczniej obecni, także w sieci. 

W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce pojawiło się 3.6 mln nowych użytkowników internetu, a dwa razy więcej osób zaczęło robić online zakupy żywnościowe. Z kolei wśród osób po 50-tym roku życia liczba surfujących i kupujących w sieci wzrosła z kilkunastu do ponad 70%! Szok i niedowierzanie! A jednak….

Pandemia oczywiście tylko przyspieszyła te zmiany. Co za tym idzie? Ano, dobrze by było dokonać weryfikacji działań dotyczących własnego biznesu i odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania:

Czy moja grupa docelowa uwzględnia tę wielką falę i siłę nabywczą tego pokolenia?

Jeśli tak, to czy moje działania nadążają za ich zmianami i faktem, że dzisiejszy senior, to nie senior ale raczej tzw. oldushka? Osoba żyjąca pełnią życia, aktywna i bynajmniej nie wyautowana z wirtualnej rzeczywistości, ale całkiem sprawnie się w niej poruszająca?

To szalenie istotne, by dostrzec potrzeby swoich odbiorców i umiejętnie na nie odpowiedzieć, o czym wielokrotnie już podkreślałam. Budując markę, tworząc biznes, przede wszystkim kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie, do kogo się kieruję Kim są i jak się zachowują? Czym różnią się od młodszych grup użytkowników?

Silver tsunami to określenie starzejącego się europejskiego społeczeństwa. Podobno do 2030 roku, co czwarty obywatel będzie miał ponad 65 lat, a w 2050 roku, to będzie co druga osoba. Trzeba zdać sobie sprawę, że naprawdę niewiele mają wspólnego z obrazem babci z czasów naszego głębokiego dzieciństwa. Silversi nie cierpią być określani mianem seniorów. Dopiero po 70-tce to słowo zaczyna być akceptowalne. Większość osób dojrzałych kompletnie się z nim nie identyfikuje. I taka jest prawda! Do prawdziwych seniorów mają jeszcze lata świetlne. 

Są aktywni, mają swoje pasje i wreszcie masę czasu! Ich siła i mentalność często jest znacznie młodsza niż zmęczonych 30-latków zagonionych między pracą, domem i dziećmi. Oni już nic nie muszą, za to mogą jeszcze bardzo dużo. 

Korzystają z warsztatów, uprawiają sporty, wcale nie siedzą w domu przed serialami. Co ciekawe, całkiem spora grupa chętnie zakłada nowe biznesy.

Jeśli właśnie rozwijasz swój, nic się nie bój! Jeszcze ze wszystkim zdążysz. To czas kiedy dzieci są odchowane, z wnukami miło spędza się popołudnia czy weekendy i można naprawdę wiele.

Paradoksalnie są to często osoby o całkiem niezłej sile nabywczej. Swoje zobowiązania mają pospłacane, a zawsze parę zaskórniaków w kieszeni. Wreszcie mogą je wydawać na siebie bez wyrzutów sumienia. Totalnie odwrotnie niż młode kobiety posiadające dzieci. Zapamiętaj, że one są zawsze na końcu listy zakupowej. Najpierw dzieci, mąż, dom i gdzieś daleko one. 

Co więcej, silversi chętnie kupują ubrania i wyposażenie domu, a wybierając kierują się wygodą. 

Okazuje się, że ich wybory niewiele różnią się od tych, których dokonują ludzie młodsi o jedno czy nawet dwa pokolenia. 

Jeśli dzisiejszy 60-latek lubi rower i chętnie uprawia sport, to wybierze dokładnie te same buty czy sprzęt.

W modzie coraz mocniej widoczny jest trend agefriendly, który zakłada, że nie ubieramy się stosownie do wieku czy pozycji społecznej,  j Ubrania, które nosi nastolatka, dziś z powodzeniem może założyć jej babcia. 

Bardzo ciekawym zjawiskiem są wspomniane przeze mnie wyżej “olduszki”. Królują na wybiegach i w kampaniach reklamowych podbijają serca nie tylko w swojej grupie wiekowej.. W Polsce jednak wciąż niewiele marek korzysta z ich usług. A szkoda. Amerykanie dbają by przedstawicielki tej grupy były odpowiednio widoczne. Dobrze wiedzą, kto zostawia u nich naprawdę grube pitos!

Co z tego wynika dla Ciebie? No właśnie. Czy odpowiedziałaś już sobie na pytanie? Czy na pewno znasz swoją grupę docelową, a może właśnie coś przeoczasz?

Jeśli jesteś fotografem dziecięcym, to może prędzej babcia zapragnie zdjęć ze swoimi wnukami, niż zabiegana córka?

Jeśli jesteś coachem zawodowym, to doskonale wiesz, że na zmiany mamy chęci kiedy do nich odpowiednio dojrzejemy. To najczęściej kobiety, które już odchowały dzieci, odrobiły pańszczyznę, a być może nieco wypaliły się zawodowo, szukają siebie na nowo. To te aktywne babcie, które odkryły swoje nowe pasje, ale trzeba je nieco “podprowdzić” za rękę i pokazać tylko nowe sposoby i możliwości, których nie było za czasów, kiedy one wchodziły na rynek pracy. 

Może się zastanawiasz, gdzie jest haczyk? Że nie wszystko może być takie cudowne?

Intuicja cię nie zawodzi. Jak zawsze, każdy medal ma dwie strony, a stare powiedzenie mówi, że nikt nie jest idealny. Czasu nie oszukasz. Osoby dojrzałe mają swoje wymagania, przyzwyczajenia, obawy, możliwości i ograniczenia. Każdy z nas ma. 

To wielka grupa i wielki potencjał dla każdego biznesu i każdej marki. Twojej również. To także ogromne wyzwanie. 

Silversi aktywnie kupują, korzystają z portali społecznościowych i komunikatorów. I to jest super, bo będąc obecną w sieci, już nie musisz się obawiać, że media społecznościowe to wyłącznie domena nastolatków, a prawdziwych klientów łowi się inaczej. Silveri mają jednak swoje preferencje. Są znacznie bardziej aktywni na Facebooku niż ich młodsi koledzy. To zdecydowanie “najstarsza” platforma społecznościowa. Z kolei są grupą, z którą dużo przyjemniej się kontaktować. Ich reakcje w większości wolne są od powszechnego hejtu. Dużo chętniej zostawiają lajki i komentarze, oraz są po prostu mili. Wymarzona grupa jeśli szukasz aktywnych ambasadorów marki. 

Są bardzo lojalni. Warto to docenić. Jak zrobisz to właściwie, to masz grupę wiernych klientów. Ja osobiście doświadczyłam tego na własnej skórze. Mam kilka naprawdę wiernych fanek wśród mam i babć moich klientów, i to one namawiały zabieganych rodziców na zrobienie sobie rodzinnych sesji fotograficznych. 

Polacy po 50 tce są również dość nieufni jeśli chodzi o pieniądze. Potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Jeśli zatem twój biznes wymaga pobierania płatności online, upewnij się, że zapewniasz możliwości płatności preferowane przez twoich klientów. Seniorzy najczęściej wybierają płatność przy odbiorze lub odroczoną.

Mega ważna sprawa: obsługa klienta.

Dla silversów kontakt osobisty i obsługa to must have. Zadbaj o to, by w Twoim sklepie mieli możliwość kontaktu z doradcą i poczuli się odpowiednio zaopiekowani. Tyle razy mówiłam już o tym, że klient potraktowany indywidualnie to klient wierny, lojalny i doceniony. Dla osób z tej grupy wiekowej, to szczególnie istotne. Weź pod uwagę fakt, że nie dorastali w wirtualnej, ale totalnie analogowej, rzeczywistości. W czasach kiedy jak chciało się z kimś pogadać, to trzeba było ruszyć cztery litery i się pofatygować, zapukać do drzwi i spędzić trochę czasu z drugim człowiekiem. Zrób to dla nich. To się zwróci z nawiązką. Pamiętaj, że to wierni klienci.

Prosto i intuicyjnie

Jeśli Twoi klienci mają coś zrobić samodzielnie w sieci, upewnij się, że Twoja strona internetowa poprowadzi ich za rękę. Nie każ się im domyślać, gdzie co jest. Zapewnij przejrzysty układ strony, odpowiednio dużo czcionki, prostą nawigację i dobrą prezentacją oraz opis tego, co oferujesz. Chyba, że uwielbiasz odbierać miliony telefonów i wdawać się w długie dyskusje. 

Nie mierz tego swoją miarą, ani tym bardziej miarą współczesnego nastolatatka. Posadź przed komputerem własną mamę i zobacz jak się porusza po stronie, gdzie utyka. Tu nie ma miejsca na zgadywanki. 

Zadbaj o odpowiednią prezentację, tak by klient mógł “doświadczyć” twojej oferty nie mając z nią fizycznego kontaktu. 

Jak to wszystko spiąć?

Dasz radę! Wierzę w Ciebie. Zacznij od weryfikacji swojej grupy docelowej i stwórz profil klienta. 

Zawsze możesz pobrać “mapę empatii” i wejść w buty swojego klienta, aby lepiej go zrozumieć, a tym samym, lepiej odpowiedzieć na jego potrzeby i oczekiwania. 

W razie problemów, zapraszam na indywidualną konsultację!

 

Zostaw tutaj swoje przemyślenia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *