-> Przed sesją

-> Przed sesją

Kiedy?

 

fotograf dziecięcy Kraków

Noworodki
Najlepszym czasem na wykonanie noworodkowej sesji fotograficznej są pierwsze dwa tygodnie życia maluszka.
Dzieci wówczas dużo śpią i jest spora szansa, że nasz bohater będzie pięknie współpracował. Zdarza się oczywiście, że maluszek danego dnia nie ma ochoty na zostanie gwiazdą fotografii noworodkowej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie sesji na inny termin.
Niemowlęta
Starsze niemowlęta z reguły mają już dość regularny tryb dnia. Warto zatem zadbać aby maluch w porze sesji był wypoczęty. Najlepiej zaplanować ją po porze drzemki i posiłku, kiedy większość dzieci jest szczęśliwa i zadowolona.
Doskonałymi okazjami na wykonanie pamiątkowej sesji fotograficznej dziecka są ważne daty i wydarzenia. Mogą to być pierwsze urodziny, pierwszy ząbek lub pierwsze samodzielne kroki.
 
Maluchy
Z dwu, trzy latkami również warto wziąć pod uwagę pory drzemki i nasilenia zmęczenia w ciągu dnia. Z mojego doświadczenia wynika, że większość dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, najlepszą formę prezentuje tuż po śniadaniu. Jest to z reguły okołó dwóch, trzech godzin kiedy możemy liczyć na satysfakcjonującą współpracę.
 
Dorośli
Osoby dorosłe same decydują o ulubionej porze. Podczas sesji plenerowych warto umówić się w porze zachodzącego słońca kiedy zagwarantujemy sobie piękne, fotogeniczne światło.

W co się ubrać?

 
Prostota

zdjęcie dziecka w studio

Jak najprościej! Przyznaję lubię prostotę i minimalizm. Pamiętajmy jednak, że natłok barw, wzorów, faktur nie może zdominować fotografii. Moim celem jest uchwycenie Was i Waszych dzieci, takich jakimi jesteście. Zależy mi przede wszystkim na pokazaniu Waszych relacji i uczuć, a nie prezentowa
niu kolejnych zestawów ubrań.
Najmłodsi najlepiej prezentują się „sami w sobie”. Maluszki można owinąć
Podczas fotografowania kilku osób ważne jest aby Wasza garderoba nie kłóciła się ze sobą nawzajem. Pamiętajmy jednokolorowym, pastelowym kocykiem, szalem czy chustą.
zatem o doborze pasujących do siebie wzorów i kolorów. Raczej unikamy mamy w sukni balowej, podczas gdy tata ma na sobie jeansy i t-shirt.
 
Dodatki
Podczas sesji fotograficznych doskonale sprawdzają się niewielkie dodatki, które można łatwo założyć i zdjąć, a które podkreślą Wasze osobowości i charaktery i sprawią, że zdjęcia nie będą monotonne.
 
Realistycznie i z umiarem
Nie liczmy też na to, że dwulatek ochoczo będzie zmieniał ubranie 5 razy podczas sesji fotograficznej. Dla małego dziecka to męczące i zniechęcające. Postawmy raczej na proste i wygodne ubrania, które łatwo możemy urozmaicać i zmieniać.
 
Szczypta szaleństwa
Osoby dorosłe zachęcam do przyniesienia kilku zestaw
ów ulubionych ubrań. Tych, w których czujecie się i jesteście sobą. Jeśli lubicie zaszaleć, macie moje pełne wsparcie. Wszelkie przebieranki i wygłupy doskonale wypadają na zdjęciach.

Czy musimy jeszcze o czymś pamiętać?

fotografia rodzinna Kraków

Tak! Dla maluchów zawsze przynieście coś na małą przekąskę i picie! Proszę też o kilka ulubionych zabawek aby maluch czuł się pewnie i, abyśmy szybciej przełamali lody.
Panie proszę o pamiętanie o makijażu. Może być dużo mocniejszy od tego jaki nosicie na co dzień, i tak zginie na zdjęciach. Pamiętajcie też o możliwości dokonania drobnych poprawek w trakcie sesji.
Istnieje również możliwość wykonania profesjonalnego makijażu na Wasze życzenie podczas sesji. Najważniejsze byście czuły się piękne i wyjątkowe. Nie od dziś wiadomo, że pociąga to za sobą również poczucie pewność siebie i swobodę. Zdjęcia, które zrobimy mają być dla Was pamiątką na całe lata, a Wy macie na nich wyglądać jak przysłowiowy milion dolarów!

 

 

Jak wybrać fotografa na chrzest, ślub i inną ważną uroczystość?

 

1Przede wszystkim postawcie na zawodowca. Wiele osób kusi perspektywa zaoszczędzenia i zdania się na posiadającego lustrzankę wujka czy kuzyna. Pamiętajcie jednak, że chrzest czy ślub to jedyne takie wydarzenie w Waszym życiu. Tu nie ma miejsca na duble.
Zawodowy fotograf zaoferuje Wam doświadczenie, profesjonalizm i sprzęt odpowiedniej jakości. Nie czarujmy się, sprzęt ma znaczenie. Zwłaszcza kiedy fotografujemy w trudnych warunkach i musimy wykazać się odpowiednim refleksem. Nie możemy pozwolić aby umknęły kluczowe momenty ponieważ lampa nie błysnęła lub obiektyw okazał się wystarczająco dobry.
2. Obejrzyjcie strony innych fotografów. To ważne. Dla Was. Zobaczcie w jak różnych stylach fotografują różni ludzie i zastanówcie się nad swoimi preferencjami. Wybierzcie fotografa, którego styl będzie Wam najbardziej odpowiadał. Jakie kadry lubicie najbardziej? Wystudiowane, zaaranżowane, a może bardziej naturalne i reportażowe.. zwróćcie uwagę na obróbkę, czy lubicie mocną artystyczną obróbkę czy raczej jesteście zwolennikami photoshop’owego minimalizmu.
3. Spotkajcie się! Koniecznie i sprawdźcie czy to osoba, którą jesteście w stanie polubić. W końcu będzie Wam towarzyszyć w najważniejszych momentach, znajdzie się w Waszym domu gdy będzie tam zapewne panował chaos, zamieszanie, a nerwy wszystkich będą wisiały na przysłowiowym włosku. Musi to być ktoś, kogo będziecie pewni, że odnajdzie się sam w tym ważnym dniu, że będzie miał oczy dookoła głowy… a być może i wesprze dobrym słowem zdenerwowanych bohaterów dnia.
4. Podpiszcie umowę. Zawsze dokładnie określcie jakie są Wasze oczekiwania, kiedy spodziewacie się dostać wykonane albumy, płyty, odbitki, ile ma wynosić zaliczka i jakie są konsekwencje wycofania się którejkolwiek ze stron.
W umowie z fotografem bardzo jasno powinno być określone:
– czas i ilość godzin pracy fotografa,
– ile zdjęć dostaniecie w formie elektronicznej, a ile w formie odbitek fotograficznych,
– ile zdjęć będzie poddane artystycznej obróbce fotograficznej, a ile podstawowej,
– czy w skład ceny wchodzi gotowy album fotograficzny,
– dokładne terminy oddania gotowego zlecenia.
Życzę samych pięknych kadrów z najważniejszych momentów w życiu Waszym i Waszych rodzin!

Zostaw tutaj swoje przemyślenia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *